Przestrzeń morska tak samo jak i drogi, którymi każdego dnia poruszają się tysiące pojazdów, wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji umożliwiających legalne poruszanie się po wodzie dużymi łodziami. Aby móc bezstresowo pływać po jeziorach oraz morzu warto zainteresować się uprawnieniami, które pozwalają na poruszanie się statkami bez jakichkolwiek ograniczeń. W związku z tym, że przystąpienie do szkoleń możliwe wyłącznie w przypadku osób, które ukończyły 18 lat, okazuje się to świetnym pomysłem na prezent.

Przystępowanie do kursu na sternika morskiego

kurs na sternika morskiegoUzyskanie uprawnień jest możliwe za sprawą specjalnych szkoleń organizowanych stacjonarnie w placówkach do tego przeznaczonych. Składają się one z rozbudowanej części teoretycznej zawierającej szeroki zakres wiedzy na temat żeglugi oraz części praktycznej, która składa się m.in. z odpowiedniego manewrowania jachtem żaglowym oraz silnikowym, dowodzenia załogą oraz obsługi stanowisk manewrowych. Kursy tego typu zazwyczaj trwają tydzień i oferują mocno skondensowaną porcję wiedzy. Należy pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami z dnia 1 stycznia 2008 roku osoby, które nie posiadają uprawnień, nadal mają możliwość poruszania się po przestrzeni morskiej, jednak są one ograniczone do sterowania żaglówkami, których całkowita długość wynosi maksymalnie 7,5 m. Możliwe jest także sterowanie jachtem wyposażonym w silnik, jednak jego moc nie może przekraczać 13 KM. Osoby, które chciałyby pływać bez występujących ograniczeń, potrzebują odpowiedniego patentu, który wydaje Polski Związek Żeglarski. Uprawnienia o których mowa, zezwalają na nieograniczoną żeglugę po wodach śródlądowych oraz pływanie jachtami morskimi o długości nieprzekraczającej 18 metrów. W jaki sposób zapisać się na kurs na sternika morskiego? Będzie potrzebne wyłącznie dobre nastawienie oraz dostęp do internetu. Firmy zajmujące się prowadzeniem szkoleń wiedzą jak ważna jest widoczność w sieci, w związku z czym większość z nich umożliwia zapisanie się na kurs za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie, bądź przesłanie zgłoszenia na adres mailowy. 

Nauka nowych umiejętności jest ważna, w szczególności gdy pozwalają one na bezpieczny i ciekawy sposób wypoczynku. Ograniczenia są po to, aby się ich wyzbywać, na co pozwala m.in. patent żeglarski. Świadomość samodzielnego wyruszania w rejs jest niezwykle budująca i pozwala na zerwanie dawnych granic. Każda osoba od momentu zaliczenia egzaminu końcowego będącego ostatnim etapem kursu staje się certyfikowanym sternikiem, który może poruszać się po polskich wodach bez ograniczeń.