Opony naszego samochodu to jeden z najważniejszych elementów. Od nich zależą przyczepność, droga hamowania i ogólny komfort jazdy. Nie warto inwestować w niesprawdzone podróbki i koła używane tylko warto dołożyć i cieszyć się zaletami nowych opon. Zakłady wulkanizacyjne polecają również częsty przegląd ogumienia w celu wychwycenia uszkodzeń zanim zrobią się na tyle duże, że będą niebezpieczne dla ich użytkowników. Współczesne zakłady posiadają odpowiedni i nowoczesny sprzęt do serwisu ogumienia, który zapewni wysoki standard i wydajność obsługi.

Montażownice do opon

montażownica do oponDobry przedsiębiorca zajmujący się działalnością związaną z serwisem ogumienia wie, że tylko najlepszy sprzęt przyniesie korzyści w formie dużej liczby zadowolonych klientów. Skończyły się już czasy małych zakładów wyposażonych w podstawowy sprzęt do wymiany opon. Czas i siły jakie należy wówczas poświęcić, aby dokonać na przykład wymiany są zbyt duże aby można było mówić o jakiejkolwiek wydajności i płynących z tego korzyści finansowych. Obecnie zdejmowanie i zakładanie opony na koło to nie robota siłowa, ale taka, którą przeprowadzą za nas automatyczne maszyny bez naszego większego udziału. Każdy zakład wulkanizacyjny powinien na swoim składzie posiadać takie urządzenie jak montażownica do opon, która w sposób automatyczny przeprowadza montaż opony na feldze. Wykonuje to przy tym bardzo szybko i dokładnie ograniczając do minimum uszkodzenia często związane z tym procesem. Jest ona szczególnie przydatna w przypadku opon ciężarowych i tych występujących w sprzęcie budowlanym, gdyż duże gabaryty tych pojazdów oraz ich ogumienia sprawiają, że ręczne zdjęcie takich opon jest niezwykle trudne lub nawet wręcz niemożliwe. Montażownice są wyposażone w odpowiednie uchwyty i siłowniki hydrauliczne wywierające wystarczający nacisk na oponę do bezproblemowego zdjęcia jej z felgi. Podobnie rzecz odbywa się w drugą stronę, kiedy chcemy założyć oponę z powrotem. Zadaniem pracownika jest tylko odpowiednie przymocowanie urządzenia i wciśnięcie przycisku włączającego, aby po dosłownie chwili trzymać zdjętą oponę w rękach.

Obecnie nie tylko duże, ale także mniejsze warsztaty wyposażają się w montażownice do ogumienia, gdyż czas zaoszczędzony przy tym procesie zwraca się bardzo szybko i nie szkoda jest pieniędzy wydanych na tą technologie. Myślę, że na pewno każdy z was widział przynajmniej jedną sztukę tych urządzeń w akcji podczas co sezonowej wymiany opon w naszym warsztacie wulkanizacyjnym i docenia skuteczność z jaką radzi sobie z oponami.