Narządem, który położony jest u podstawy szyi, jest tarczyca. Zaliczana jest do gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jej zadaniem jest wytwarzanie i uwalnianie dwóch hormonów, do których należą trijodotyroniny oraz tyroksyny. Ich zadaniem jest regulacja funkcji wielu tkanek organizmu, wpływają także na metabolizm oraz produkcję ciepła. W przypadku, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów, pojawia się schorzenie, jakim jest niedoczynność tarczycy. Najczęstszymi przyczynami tego schorzenia jest choroba Hashimoto, która jest przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Niedoczynność tarczycy jest najczęstszym zaburzeniem czynności tego gruczołu, częściej występuje u kobiet.

Odpowiednia dieta wspiera leczenie niedoczynności tarczycy

niedoczynność tarczycy dietaDo objawów, które mogą świadczyć o tej chorobie, jest ciągłe uczucie zimna, zmęczenie, senność, depresja, problemy skórne, a także przyrost masy ciała oraz zaburzenia miesiączkowania. Tego typu objawy mogą być sygnałem, że naszym problemem jest niedoczynność tarczycy Dieta powinna być wówczas odpowiednio skomponowana, by znacznie złagodzić pojawiające się objawy. Istotne jest, by zaspokajać zapotrzebowanie na jod, warto sięgać po algi morskie, które są cennym źródłem tego pierwiastka. Do prawidłowej pracy tarczycy niezbędny jest magnez i inne ważne pierwiastki, dlatego warto wprowadzić do jadłospisu pełnoziarniste produkty zbożowe, ryż brązowy, płatki owsiane, płatki kukurydziane, orzechy laskowe, migdały, natkę pietruszki, brokuły, pestki dyni i słonecznika. Organizm powinien otrzymywać odpowiednią ilość witamin, które znaleźć można w warzywach i owocach, nasionach roślin strączkowych oraz produktach zbożowych. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny unikać pokarmów przetworzonych oraz używek, zadbać o to, by dieta dostarczała niezbędnych makro i mikroelementów. Warto zadbać także o to, by posiłki były lekkostrawne, gdyż sprzyja to zachowaniu prawidłowej masy ciała. Ważne jest także, by wyeliminować cukier, słodycze oraz fest foody, dbać o odpowiednią ilość płynów dziennie, a także sięgać po produkty, które zawierają błonnik.

Właściwie skomponowana dieta łagodzi objawy niedoczynności tarczycy, sprzyja zachowaniu prawidłowej masy ciała, a jednocześnie odpowiada za prawidłową pracę tego ważnego gruczołu. Jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnej farmakoterapii, często działa równie skutecznie. Warto zatem odżywiać się w sposób prawidłowy, sięgać po naturalne pokarmy, a unikać tych, które są przetworzone. Z pewnością zyska na tym nasze zdrowie oraz samopoczucie.