Udając się do psychologa wraz z naszym dzieckiem powinniśmy sprawdzić czy jest to osoba, która posiada doświadczenie w danym obszarze. Bardzo często jest tak że do tego specjalisty kierują nas wychowawcy np. z przedszkola. Oczywiście wszelkie go rodzaju niepokojące sygnały ze strony naszego dziecka powinniśmy jako pierwsze zaobserwować. Nie tylko dorośli borykają się z jakimiś problemami. W codziennych obowiązkach często nie zauważamy tego co najważniejsze czyli zdrowie naszego dziecka. Żadnych objawów nie należy bagatelizować. Często kilka wizyt u psychologa rozjaśnia nam całą sytuację.

Podejście psychologa do dziecka

psycholog dziecięcyCzęsto okazuje się, że nasze dziecko wysyła nam różne niepokojące sygnały. Niestety nie jesteśmy lekarzami i nie potrafimy ich rozszyfrować. Dlatego też udajemy się z nim do psychologa dziecięcego. Jest to lekarz, który powinien mieć odpowiednie wykształcenie oraz podejście do młodych pacjentów. Dobry psycholog dziecięcy wie jak rozmawiać z dzieckiem. Zazwyczaj pierwsza wizyta w gabinecie psychologa odbywa się z udziałem rodziców. Już po pierwszej wizycie lekarz potrafili wstępnie zdiagnozować odurzenia tak jak autyzm, zespół Aspergera, this lekcje lub ADHD. Ponadto psycholog dziecięcy potrafi wyeliminować ewentualne leki, nerwice czy też depresję. Do psychologa udajemy się także z zaburzeniami psychosomatycznymi np. częstymi bólami brzucha u dziecka. Ponadto rodzice często decydują się na wizytę u psychologa z dzieckiem, które miewają problemy w szkole. Mogą to być problemy z nauką, problemy z rówieśnikami i tym podobne. Dopiero kolejne spotkania z psychologiem odbywają się bez udziału rodziców. Indywidualną psychoterapię dziecka małego lub młodzieży prowadzona jest podczas różnego rodzaju treningów. Nurt poznawczo behawioralnym kształtuje nasze dziecko. Wszystkie spotkania psychoedukacyjne są bardzo ważne w każdej terapii. Zatem dobry psycholog udzieli także odpowiednich wskazówek rodzicom chorego dziecka. To jest bardzo ważne w leczeniu i minimalizowaniu skutków choroby dziecka.

Zazwyczaj psycholog dziecięcy potrafi postawić diagnozę oraz podjąć terapię po pierwszej wizycie. Różnego rodzaju zaburzenia nastroju, zaburzenia odżywiania się, moczenie w nocy, tiki nerwowe oraz wiele innych objawów wskazują na jakąś chorobę u naszego dziecka. Często jest to choroba, której nie da się wyleczyć lecz można łagodzić jej skutki. Trzeba podjąć szybką terapię i nie bagatelizować żadnych objawów nawet wtedy jeśli boimy się usłyszeć najgorszą diagnozę. Choroba dziecka to przede wszystkim nasza walka o jego zdrowie.