Kierunki rozwoju produkcji różnorodnych mieszanek cementowych pozwalają zaspokoić potrzeby nie tylko budownictwa ciężkiego. Nowatorskie technologie umożliwiły wytwarzanie mieszanek cementowych zawierających wiele domieszek i dodatków. Produkuje się z nich bardzo lekkie i cienkie elementy wykończeń wnętrz, które cechują się jednocześnie bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Wśród nich należy wymienić dekoracyjne płyty ścienne, blaty, zlewozmywaki, umywalki, meble oraz artykuły dekoracyjne i użytkowe. Z betonu wyrabia się również znakomite posadzki w różnorodnym stylu.

Zastosowania i zalety mikrobetonu

mikrocementNowe technologie produkcyjne umożliwiły wypracowanie metody wytwarzania tzw. mikrocementu nazywanego zamiennie mikrobetonem, cire betonem lub betonem milimetrowym. Nowoczesny materiał dekoratorski jakim jest mikrocement wykorzystywany jest przede wszystkim do wykańczania posadzek, ścian oraz mebli. Najczęściej jednak mikrobeton znajduje zastosowanie do wyrobu wyjątkowych posadzek ze względu na niesamowite właściwości. Przy zastosowaniu tego rodzaju mieszanki betonowej można wykonać posadzkę o powierzchni ciągłej bez jakichkolwiek widocznych połączeń, przerw i dyletacji. Dzięki temu nie ma na niej żadnych miejsc gdzie mógłby nagromadzić się brud. Bardzo istotnym jest fakt, że taką powierzchnię bez skazy możemy otrzymać na dowolnej prawie nieograniczonej przestrzeni. Charakterystyczną cechą mikrobetonu jest jego grubość, która nie przekracza 3 milimetrów. Wśród zalet wyróżniających mikrocement spośrod innych materiałów dekoratorskich jest doskonała adhezja czyli przyczepność. Po uprzednim przygotowaniu powierzchni można mikrocement z powodzeniem stosować na wszelkich materiałach drewnopodobnych, panelach podłogowych, betonie, płytkach czy nawet na metalu, szkle i plastiku. Na to, że mikrobeton jest tak wyjątkowym materiałem dekoratorskim wpływa też fakt, że jest bardzo wysoce elastyczny i daje się swobodnie wyginać w dowolnym zakresie. Mikrobeton jest również bardzo odporny na różnorodne czynniki środowiskowe i mechaniczne. W razie jednak uszkodzenia powierzchni można ją bardzo szybko naprawić. Mikrobeton znajduje zastosowanie w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, najczęściej jednak po uprzednim lakierowaniu lub poddaniu impregnacji. Można go również stosować na zewnątrz.

Bardzo ważną cechą charakterystyczną i zaletą materiału jakim jest beton milimetrowy to możliwość nadawania dowolnej faktury, rysunku na powierzchni mniej lub bardziej widocznego. Dotyczy to również tekstury, która może być chropowata lub gładka oraz barwy. Dzięki nowoczesnym barwnikom mikrobeton może uzyskać dowolny kolor jaki inwestor sobie wymarzy. Dekoracje z mikrobetonu można dopasować do dowolnego stylu, a wszystko zależy wyłącznie od oczekiwań i inwencji. Więcej na temat zalet i samego procesu układania oraz cen można dowiedzieć się na branżowych stronach internetowych oraz stronach producentów.