Ogrzewanie hal produkcyjnych i pomieszczeń przemysłowych było bardzo trudne, zwłaszcza zimą, gdy ciepłe powietrze mogło być odciągane przez systemy wentylacyjne a temperatura obniżana przez wady konstrukcyjne samej hali. Coraz więcej zakładów produkcyjnych zaczynało więc używać alternatywnych źródeł ciepła jako ogrzewania do przestrzeni roboczych, a najczęściej stosowanym było ogrzewanie podczerwienią.

Przemysłowe grzejniki na podczerwień do zakładu pracy

promiennik ciepłaUrządzenia grzewcze, służące do zapewniania ciepła w pomieszczeniach przemysłowych działały dokładnie na tej samej zasadzie co standardowe grzejniki na podczerwień, używane w prywatnych mieszkaniach. Przemysłowy promiennik ciepła emitował promieniowanie podczerwone, które powodowało nagrzewanie się wszystkich przedmiotów które wchodziły z nim w kontakt, a następnie oddawały ciepło do otoczenia, podnosząc temperaturę pomieszczenia bardziej efektywnie i szybciej niż było to możliwe za pomocą standardowego grzejnika. Z racji iż pomieszczenia przemysłowe posiadały bardzo duże powierzchnie, promienniki i grzejniki które używane były w takowych posiadały nie tylko znacznie wyższą moc, ale również o wiele większe gabaryty, czasem kilkukrotnie większe niż te które posiadały domowe grzejniki na podczerwień. W porównaniu do domowych urządzeń mogły być one nawet trzykrotnie silniejsze, więc producenci zalecali montaż grzejników na dużych wysokościach, by nie stwarzały zagrożenia dla zdrowia personelu, które było spowodowane przebywaniem zbyt blisko źródła ogrzewania. W dużych halach produkcyjnych zazwyczaj instalowano minimum trzy takie urządzenia, usytuowane w miejscach z których promieniowanie mogło docierać do jak największej powierzchni hali. W zakładach przemysłowych używano również promienników przenośnych, umocowanych na stelażach pozwalających na łatwe przenoszenie i ustawienie urządzenia w dowolnym miejscu w którym wymagane było źródło ogrzewania. Tego rodzaju promienniki szczególnie przydawały się w tymczasowych stanowiskach pracy lub podczas zadań konserwacyjnych w miejscach w których na co dzień nie pracował personel zakładu.

Przemysłowe promienniki były dobrze przystosowane do miejsca pracy w którym miały być wykorzystywane, posiadając znacznie odporniejsze obudowy, odporne na uszkodzenia mechaniczne i większość substancji chemicznych jakie stosowane były w zakładach produkcyjnych. Każdy model posiadał również certyfikat wodoszczelności, i mógł być używany również w pomieszczeniu o wysokim poziomie zawilgocenia powietrza bez ryzyka uszkodzeń czy możliwości powstania wypadków podczas pracy.