Zamierzałam za jakiś czas sprzedać swój dotychczasowy dom na przedmieściach miasta i kupić sobie jakieś małe mieszkanko w centrum miasta. Co prawda planowałam tą sprzedaż i zakup dopiero na przyszły rok, ale doszłam do wniosku, że dobrze będzie już teraz zacząć kompletować odpowiednie dokumenty, żeby mieć wszystko pod kontrolą i w odpowiednim momencie tylko po podpisywać odpowiednie zaświadczenia. Przyjaciółka, która porządkowała ze mą te dokumenty, zwróciła mi uwagę, że nie mam wykonanej charakterystyki energetycznej budynku.

Kiedy potrzebujemy świadectwa energetycznego budynku?

świadectwo charakterystyki energetycznej kiedy i czy potrzebneSzczerze mówiąc nie wiedziałam, że taki dokument w ogóle jest mi potrzebny. Świadectwo charakterystyki energetycznej, kojarzyło mi się bardziej z wynajmem mieszkań oraz lokali gospodarczych. Postanowiłam jednak na wszelki wypadek to sprawdzić. Wolałam mieć wszystko załatwione i zapięte na ostatni guzik. Udałam się do firmy energetycznej z której usług często korzystałam i spytałam o świadectwo charakterystyki energetycznej Kiedy i czy potrzebne. Dowiedziałam się tam, że faktycznie moja przyjaciółka miała rację. W przypadku sprzedaży domów na podstawie umowy kupna – sprzedaży świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane przez prawo. Z posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są tylko budynku wolnostojące o powierzchni nie większej niż 50 metrów kwadratowych. Mój dom był o wiele większy dlatego musiałam załatwić przed jego sprzedażą świadectwo charakterystyki energetycznej. Zgodnie z prawem takie świadectwo charakterystyki energetycznej może być wystawione tylko przez osobę, która posiada do tego odpowiednie uprawnienia, to znaczy albo ukończyło studia wyższe w kierunku charakterystyki energetycznej lokali lub budynku, bądź w kierunku architektury przeciwpożarowej, albo wykonała państwowe kursy i egzaminy zezwalające na wystawianie świadectw charakterystyki energetycznej. Postanowiłam nie zwlekać i od razu znalazłam osobę, która wystawiła mi świadectwo charakterystyki energetycznej po dokonaniu odpowiednich pomiarów.

Teraz już wiem, że świadectwo charakterystyki energetycznej potrzebne jest zawsze wtedy, kiedy chcemy sprzedać lub wynająć swój lokal lub budynek. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest potrzebne również wtedy, kiedy prowadzimy własną działalność i obsługujemy na jej terenie interesantów, a powierzchnia budynku lub lokalu przekracza 250 metrów kwadratowych. Należy również pamiętać o tym, że takie świadectwo energetyczne jest ważne 10 lat od dnia wystawienia.