Wiele problemów z dziećmi objawia się w okresie przedszkolnym i szkolnym, które są trudnym i stresującym czasem zarówno dla młodych ludzi, jak i ich rodziców. Często się zdarza, że dzieci zmagają się z różnego rodzaju deficytami i problemami, które wymagają odpowiednich konsultacji psychologiczno – pedagogicznych. Tego typu zadaniami zajmuje się specjalna placówka oświatowa, która wspiera zarówno dzieci, jak i ich rodziców oraz nauczycieli i wychowawców. Instytucja ta wspiera rozwój intelektualny dzieci, diagnozuje ich pod kątem deficytów, a także podejmuje działania, które korzystnie wpływają na rozwój młodego człowieka.

Poradnie pedagogiczno – psychologiczne wspierają małych pacjentów

poradnia pedagogiczno psychologiczna gorzówDo zadań poradni psychologiczno-pedagogicznej należy między innymi diagnoza i terapia zaburzeń rozwojowych, zaburzeń mowy, diagnoza poziomu rozwoju dziecka oraz jego potrzeb edukacyjnych, wsparcie wychowawcze i edukacyjne rodziny. Każdy rodzic powinien uważnie obserwować swoje pociechy i reagować na sygnały, jakie wysyła otoczenie. Obserwacja umożliwia szybką reakcję w przypadku pojawienia się różnego rodzaju problemów. Niezadowalające wyniki w nauce, trudności szkolne są bardzo stresujące dla dziecka, różnego rodzaju zachowania wymagają odpowiedniej diagnozy. Pomocna okazuje się wówczas placówka, jaką jest poradnia pedagogiczno psychologiczna Gorzów jest miastem, gdzie zatroskani rodzice mogą zasięgnąć specjalistycznej pomocy i odpowiednio zdiagnozować swoje pociechy. Istnieje wiele sytuacji, kiedy warto skonsultować się ze specjalistami. Są nimi problemy emocjonalne, nadmierna płaczliwość lub agresja, a także trudności w nauce, problemy w środowisku rówieśniczym, brak przyjaciół, trudności z komunikacją oraz niewłaściwe zachowanie. Do poradni nie potrzeba specjalnego skierowania. Pierwsza wizyta polega przede wszystkim na ustaleniu wstępnej diagnozy i obserwacji dziecka. Wywiad z rodzicami, zapoznanie się z załączonymi dokumentami i opiniami nauczycieli oraz wychowawców jest bardzo pomocne dla pedagoga i psychologa.

Odpowiednie badanie dziecka, która polega na zazwyczaj na rozwiązywaniu zagadek, łamigłówek, rysowaniu, pisaniu są czynnościami, które mają za zadanie dostarczyć specjalistom wiedzy na temat rozwoju malucha, a jednocześnie pozytywnie wpływają na atmosferę podczas badania, dziecko nie stresuję się wizytą. Specjalista nawiązuje kontakt z pacjentem, stara się, by czuło się swobodnie, a także zbiera niezbędne informacje, które są potrzebne, by trafnie postawić diagnozę. Doświadczeni specjaliści skutecznie pomagają dzieciom oraz ich rodzicom w wielu problemach, które dotyczą nie tylko nauki szkolnej, ale także innych trudności. Warto zatem udać się z dzieckiem do specjalisty, by otrzymało ono specjalistyczną pomoc.