Dlaczego bardzo lubię ogród? Powodów jest bardzo dużo. Jest on przecież dobrym środowiskiem dla rozwoju dla różnych organizmów takich jak owady i tym podobne. Tym bardziej że w moim ogrodzie znajdują się rośliny miododajne. Dla mnie również jest to idealne środowisko, wtedy gdy mam zamiar odpocząć w najbliższym otoczeniu pięknych roślin. Jak udało mi się stworzyć taką niezwykłą przestrzeń? Przede wszystkim skorzystałem ze wsparcia projektantów ogrodów i była to dobra decyzja. Ich umiejętności w połączeniu z doświadczeniem mają duże znaczenie.

Kluczowe fakty o projektach ogrodów

kreatywne projektowanie ogrodów - warszawaNa samym początku konieczne było określenie tego, jak duża przestrzeń może być zagospodarowana na potrzeby konkretnego ogrodu. U mnie było jej naprawdę sporo, bo ogród jest podzielony w zależności od tego, jakie dokładnie rośliny znajdują się w różnych miejscach. Projektanci wcale nie muszą swoich działań ograniczać tylko i wyłącznie do zajmowania się ogrodami, które mają elegancko wyglądać, bo ich doświadczenie pozwala na pracę również w ogrodach warzywnych lub nawet takich, których znajdują się drzewa owocowe. Żeby to wszystko mogło się prawidłowo rozwijać, należy koniecznie uwzględnić warunki, jakie muszą być spełnione, bo dotyczy to na przykład rodzaju gleby i innych tego typu szczegółów. Dla osób, który chcą zlecić kreatywne projektowanie ogrodów – Warszawa to świetna miejscowość, ponieważ tam jest wiele firm wykonujących tego typu usługi. Mogą oni przygotować wizualizacje przy pomocy odpowiedniego programu, bo tak właśnie wyglądała współpraca w moim przypadku. Dlatego na długo przed rozpoczęciem prac na konkretnym terenie, na którym teraz istnieje ogród, miałem możliwość obejrzenia wszystkich interesujących mnie szczegółów takich jak ścieżki i tym podobne. W projekcie zostały uwzględnione również informacje związane z rozmieszczeniem drobnego kamienia pod konkretnymi roślinami, ponieważ skutecznie zapobiega on pojawianiu się chwastów i umożliwia przenikanie wody.

Ten projektant doskonale zna się na swojej pracy, ponieważ uwzględniał również późniejszy rozwój roślin. Tym bardziej że w moim ogrodzie znajdują się różne iglaki. Niektóre rośliny na etapie projektowania zostały umieszczone tak, aby mogły być ukryte za większymi, ponieważ lubią cień lub mają być po prostu zabezpieczone w ten sposób przed silnymi podmuchami wiatru i innymi tego typu zjawiskami. Kreatywny projekt ogrodu powinien być wykonany tak, aby dosłownie od wiosny do jesieni mogły tam kwitnąć różne rośliny. Obecność mebli ogrodowych lub konstrukcji drewnianych też może być uwzględniona.