Przyjemne ciepło wiosennych promieni słonecznych zachęca nas już wczesną wiosną do korzystania z przestrzeni zewnętrznych naszego domu, takich jak taras czy balkon. Jednak w pochmurne dni, czy wieczorami, potrafi zrobić się zimno, a nieprzyjemny chłód skłania nas do powrotu do domu. Aby jednak przedłużyć chwile spędzone na balkonie, warto zadbać o jego ogrzewanie. Wtedy nawet w długie jesienne wieczory będziemy mogli cieszyć się przestrzenią zewnętrzną, w samotności lub też w gronie rodziny i przyjaciół.

Rodzaje promienników ciepła na zewnątrz

promienniki gazoweInwestycja w ogrzewanie na tarasie to pomysł, który z pewnością zwróci uwagę wszystkich miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przyjemne ciepło nawet w ponury, jesienny dzień, pozwoli nam na długie godziny relaksu bez obaw o przeziębienie. Prostym i powszechnie używanym sposobem na ciepłą i przyjemną atmosferę na tarasie są promienniki podczerwieni. Urządzenia te emitują promieniowanie elektromagnetyczne, które daje odczuwalny efekt ciepła, porównywalny z oddziaływaniem promieni słonecznych. Warto przy tym wspomnieć, że promienniki ciepła nie ogrzewają powietrza, a przedmioty i osoby znajdujące się w ich zasięgu. Urządzenia te stosowane są dość często w budynkach, zarówno w domach i mieszkaniach, jak i magazynach czy halach produkcyjnych. Równie często używane są na powierzchniach zewnętrznych, jak właśnie tarasy, balkony i podwórka. Tam właśnie sprawdzają się najlepiej promienniki gazowe. Nie wymagają źródła prądu, ponieważ zasilane są z butli gazowej, najczęściej ukrytej estetycznie w obudowie urządzenia. Dzięki temu promienniki gazowe są idealnym wyborem, jako urządzenia wolnostojące, które za każdym razem można przestawić w dowolne miejsce, tam gdzie akurat są potrzebne. Nieco inaczej ma się sprawa z modelami promienników zasilanych elektrycznie. Niezbędne jest gniazdko i odpowiednio długi przewód (ewentualnie przedłużacz). Przewagą modelu elektrycznego nad gazowym jest szybkość rozgrzewania się (przy modelach gazowych trzeba chwilę poczekać).

Kupując promiennik do ogrzania przestrzeni zewnętrznej, zwróćmy uwagę na bardzo istotny parametr, jakim jest stopień ochrony IP. Parametr ten trzeba dopasować do posiadanych warunków (wyższy stopień na niezadaszone tarasy, niższy na tarasy i balkony osłonięte). Zwróćmy uwagę także na moc urządzenia, która powinna być dopasowana do posiadanej powierzchni, oraz stopnia osłonięcia przestrzeni tarasu (jeśli taras jest zupełnie otwarty, potrzebne będzie mocniejsze urządzenie).