Globalizacja w dzisiejszych czasach mocno zmniejszyła bariery pomiędzy wszystkimi narodami. Obecnie już nie ma problemu żeby pojechać do innego kraju samochodem bez zbędnych formalności, szczególnie pomiędzy krajami partnerskimi takimi jak te w Unii Europejskiej. Tak samo komunikacja za pośrednictwem Internetu i sieci telekomunikacyjnych zbliżyła ludzi z różnej narodowości. Ja chciałbym jednak poruszyć temat logistyki międzynarodowej w przesyłkach kurierskich, ściśle związany z całym procesem globalizacji.

Jaką drogą podróżuje przesyłka kurierska Polska-Anglia

przesyłki kurierskie polska angliaNa przykładzie takich państw jak Polska i Anglia chciałbym przedstawić przebieg przesyłki zakupionej w jednym z tych krajów. Dzięki sieci możemy dzisiaj zamówić dowolną rzecz w innych krajach położonych nawet wiele tysięcy kilometrów od nas i za pośrednictwem poczty kurierskiej mieć ją dowiezioną bezpośrednio do nas do domu. Wszystko za sprawą dobrze działających firm kurierskich i ich wzajemnej współpracy. To za ich sprawą przesyłki kurierskie Polska Anglia są dostarczane w przeciągu dwóch dni. Jeśli dokonamy jakiegoś zakupu za pośrednictwem aukcji internetowej lub sklepu internetowego w Anglii to wybierając przesyłkę kurierską uruchamiamy całą machinę transportową, która sprawi, że trafi ona bezpośrednio do nas w krótkim czasie. Najpierw przechwyci ją lokalny kurier zawożąc ją do centrum dyspozycyjnego, które decyduje o dalszym jej losie. W centrum mają do dyspozycji duże możliwości jeśli chodzi o transport na skalę międzynarodową, gdyż firmy kurierskie dysponują flotą pojazdów, samolotów i pociągów, które codziennie mają stałe kursy do innych centrów dystrybucyjnych w innych częściach świata. Nie zawsze firma posiada swoje filie za granicą, ale w takim przypadku działają umowy pomiędzy korporacjami kurierskimi, gdzie przekazuje się przesyłki pomiędzy jedną firmą, a drugą i dokonuje potem wspólnych rozliczeń. Jako, że przesyłki są niemal natychmiast oznaczane i trafiają do obiegu, a nie zalegają na półkach magazynu, czas transportu naszej paczki zależy od prędkości środka lokomocji. W najgorszym przypadku transportu samochodowego trwa to jeden dzień. W centrum logistycznym w kraju docelowym następuje dalsze przekazanie do filii lokalnych lub już bezpośrednio do kuriera dostarczającego przesyłkę do naszego domu.

Sprawna organizacja i zapewnienie ciągłego ruchu paczki sprawia, że czas transportu jest bardzo krótki, nawet wręcz ograniczony do minimum. Przy dobrych umowach międzynarodowych firmy kurierskie automatyzują także formalności, aby niwelować przestoje na bardziej restrykcyjnych granicach. Prędkość i jakość doręczenia decyduje o sukcesie finansowym firmy kurierskiej, dlatego jest to dla nich priorytet.