Większość ras psów stróżujących nie wygląda zbyt przyjaźnie co oczywiście może mieć swoje ogromne zalety, ale jednocześnie nie każdemu z nas może się podobać. Chcąc kupić psa stróżującego na szczęście nie musimy decydować się na rasę, która w pełni nie przypada nam do gustu ponieważ istnieją psy, które zarówno zadbają o bezpieczeństwo posesji, jak i posiadają przyjazny wygląd.

Piękne i mądre owczarki podhalańskie

owczarek podhalański szczeniakiChcąc kupić psa, który zadba o bezpieczeństwo naszego domu najczęściej spotykamy się z takimi rasami, jak cane corso, amstaffy oraz pit bulle, dogi argentyńskie, czy dobermany. Choć rasy te w stosunku do swoich właścicieli wykazują bardzo łagodne usposobienie, co jest dość uroczym kontrastem biorąc pod uwagę ich wygląd, to właśnie masywność tych psów i „złowrogie” spojrzenie nie każdemu z nas może się podobać. Oczywiście taki wygląd ma swoje ogromne zalety ponieważ sam widok psa skutecznie potrafi odstraszyć potencjalnego włamywacza, ale warto pamiętać o tym, że istnieją także psiaki, które wyglądają bardzo przyjaźnie, ale jednocześnie są niezwykle czujne. Taką rasą jest owczarek podhalański Szczeniaki owczarka możemy kupić oczywiście w hodowli. Hodowlę z kolei bez problemu znajdziemy w internecie, czy to poprzez strony internetowe, czy social media, bądź ogłoszenia. Owczarki podhalańskie to nasza rodzima rasa, która cieszy się ogromnym uznaniem ze względu na zalety, jakie posiada. Psy te zarówno za młodu, jak i już będąc dorosłymi wyglądają niezwykle uroczo i radośnie. Ponadto posiadają bardzo spokojny temperament i silnie przywiązują się do całej rodziny, a nie jedynie do wybranego jej członka. Bardzo ważną informacją jest również fakt, że rasa ta jest wolna od tendencji do schorzeń, które często spotyka się u psów rasowych, takich jak skręty żołądka, wrażliwość pokarmowa, czy dysplazja stawów biodrowych. Owczarki podhalańskie są także bardzo czujnymi psami, które ciągle obserwują bacznie otoczenie, nawet podczas odpoczynku co właśnie czyni je świetnymi psami stróżującymi, które szybko będą reagowały w razie niebezpieczeństwa.

Psy te uwielbiają zabawy z całą rodziną i są niezwykle łagodne w podejściu do dzieci. Są to zatem jednocześnie psy bardzo towarzyskie, które cechują się także wysoką inteligencją, a przez to chęcią do nauki nowych rzeczy. Czasem jednak owczarek podhalański lubi zrobić coś „po swojemu” dlatego warto za młodu udać się z nim do szkółki dla psów, bądź skorzystać z porad profesjonalnego behawiorysty jeśli wcześniej nie mieliśmy doświadczenia z psami.

Kategorie: Zoologia