W pszczelarstwie mamy wiele problemów, a jednym z nich jest warroza. Na szczęście jest silny sposób, który aktywnie zwalcza warrozę u pszczół. Skład produktu zawiera składnik aktywny – amitrazę, ale w lekarstwie są też zawarte elementy pomocnicze, które wzmacniają efekt i prowadzą do oczekiwanego rezultatu. Mówiąc najogólniej, sposób ten jest zalecany do diagnostyki i leczenia chorób pasożytniczych owadów. Aktywny składnik pobudza układ nerwowy szkodników, co prowadzi do ich śmierci.

Jak stosować metodę oddymiania pszczół?

efektywne odymianie warrozyMożna pozbyć się pasożytów w ciągu kilku dni po pierwotnym przetworzeniu uli. Odstęp między zabiegami wynosi jeden tydzień. W sezonie produkcji miodu zwalczanie szkodników odbywa się poprzez wycięcie kieszeni z zapieczętowanymi larwami. Są specjalne warunki, w których powinno odbyć się efektywne odymianie warrozy. Przede wszystkim jest to fakt, że zabieg należy przeprowadzić wieczorem. Zabieg wymaga użycia jednej tabletki, która jest mocno zaciśnięta kleszczami i podpalona. Ogień powinien zostać zdmuchnięty, a tlącą się tabletkę umieszcza się w specjalnej siatce, którą wkłada się do ula. Wejście musi być zamknięte przez pół godziny. Przeprowadzając diagnostykę, przed rozpoczęciem leczenia na dnie ula należy przyłożyć białą kartkę papieru, którą natychmiast po fumigacji usuwa się i sprawdza pod kątem obecności pasożytów. Sposób ten ma wiele korzyści, ale lek nie powinien być stosowany w okresie wytwarzania produktu konsumenckiego – miodu. Należy również powstrzymać się od przetwarzania uli w niskich temperaturach. Po takim zabiegu miód można wykorzystać do własnych celów w ciągu miesiąca. Okres ważności samej tabletki do oddymiania wynosi osiem miesięcy. Należy ją przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu z dala od dzieci i zwierząt. Podczas przetwarzania należy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. Nie wdychać dymu i unikać kontaktu z błonami śluzowymi. Mając na uwadze prawidłowe stosowanie tej metody pszczelarskiej – reakcje uboczne nie wystąpią. Należy tylko dokładnie zapoznać się ze sposobem użycia tej metody.

Na świecie istnieje bardzo duży asortyment produktów, które pomogą każdemu pszczelarzowi nie tylko uwolnić cenne pszczoły od niepokojących objawów, ale także zapobiec ich wystąpieniu. Metoda działa więc profilaktycznie. Wszystkie produkty są certyfikowane i spełniają deklarowane normy i wymagania jakościowe. Współcześni pszczelarze mogą więc odetchnąć z ulgą, ponieważ warroza, czyli ta choroba pasożytnicza już nie będzie im straszna.