Klucze do pomieszczeń zakładowych, urządzeń produkcyjnych a także pojazdów musiały być przechowywane w miejscu w którym możliwa była ich łatwa segregacja, ale również i odnalezienie poszukiwanego klucza w razie potrzeby. Do tej pory zdarzało się bowiem iż klucze były przechowywane w dość niezadbany sposób, przez co nieraz trudno było znaleźć klucz, który potrzebny był natychmiast. Nawet mimo zamontowania na obiekcie systemu Master Key, czasem wymagane było użycie osobnych kluczy.

Zabezpieczona szafka do przechowywania kluczy

szafka na klucze na kodJak się okazało podczas sortowania kluczy dostępowych, było ich całkiem dużo. Na tyle, by zwykły separator czy organizer na klucze, jaki zazwyczaj w zupełności wystarcza do większości obiektów przemysłowych, miał za małą pojemność jak na nasze potrzeby. Co więcej, niektóre klucze były zastrzeżone, i musiały być przechowywane w miejscu niedostępnym dla osób postronnych. Zamiast zwykłego organizera na klucze potrzebna nam więc była szafka na klucze na kod, lub też inne zabezpieczenie, które spełniałoby wymagania regulaminu, dotyczącego zabezpieczeń kluczy. Na szczęście, takie szafki nietrudno dostać w marketach budowlanych i sklepach z artykułami bezpieczeństwa. Mogą one mieć najróżniejsze wymiary, od bardzo kompaktowych szafek po prawdziwie pojemne i masywne modele, przeznaczone do użytku w największych obiektach. Do naszych potrzeb idealna okazała się szafka o dość dużej pojemności, aczkolwiek nie przesadnie duża, z bardzo wygodną przestrzenią wewnętrzną, podzieloną na przegrody do składowania poszczególnych kluczy. Drzwiczki posiadały miejsce na wykaz kluczy oraz ich numerację, a zabezpieczone były za pomocą dość prostego, aczkolwiek skutecznego zamka szyfrowego, podobnego do tych jakie zwykle montuje się w domowych sejfach ściennych. Taka szafka była bardzo wygodna, ale i bardzo bezpieczna, gdyż kod do jej otwarcia miały wyłącznie osoby upoważnione do wydawania kluczy. Mogliśmy również wymienić zabezpieczenia na inne przed zakupem szafki, gdyż sklep w którym się zaopatrywaliśmy oferował taką możliwość.

Wygodny sposób sortowania kluczy ułatwiał również ich inwentaryzację i odnalezienie klucza w przypadku braku z jakiegokolwiek powodu. Mimo pojemności, szafki tego typu nie były szczególnie masywne, i nie zajmowały za wiele miejsca, dlatego też mogły być ulokowane w dowolnym miejscu, zarówno na widoku, jak i w miejscu w którym nie przyciągały od razu uwagi. Nie należały również do szczególnie kosztownych, mimo doskonałych zabezpieczeń i dużej trwałości.