Zmiany klimatu powodują, że coraz więcej osób zastanawia się nad budową własnej studni głębinowej. Jest to stosunkowo prosta inwestycja, a koszty poniesione w jej trakcie, szybko się zwrócą. Planowanie budowy studni należy zacząć od dokładnego sprawdzenia warstw ziemi. Podłoże bywa różne. Samemu trudno wskazać, gdzie najlepiej zacząć odwiert. Specjalistyczne pracownie geodezyjne i hydrogeolodzy pomagają w określeniu najlepszej lokalizacji pod budowę studni głębinowej na działce. 

Jak sprawdzić miejsce do lokalizacji studni głębinowej?

badanie gruntu pod studnięPrecyzyjny, specjalistyczny sprzęt pomiarowy, jakim dysponują geolodzy, pomaga zlokalizować miejsce pod budowę studni głębinowej. To coraz bardziej popularna metoda ujęć wodnych. Badania można wykonywać na działce koło domu lub na ogrodzie. Każdy, kto chce posiadać bezpośredni dostęp do wody pitnej, może w prosty sposób, z pomocą hydrogeologa, znaleźć odpowiednie miejsce do wykonania odwiertu w ziemi. Szybkie badanie gruntu pod studnię można wykonać po wcześniejszej rezerwacji terminu w biurze geodety. Pierwszym etapem jest skonsultowanie się ze specjalistą. Najpierw musi on sprawdzić dostępne mapy terenu. Następnie wykonywane są sondy terenowe. Ma to na celu wykrycie najwyżej położonego ujścia wody. Badania wykażą, gdzie tej wody jest najwięcej i jaka lokalizacja studni głębinowej będzie najbardziej opłacalna. Inaczej wyglądają sondy terenowe na terenach nizinnych, gdzie ziemia jest lekka i miękka.Znacznie trudniej wykonuje się odkrywki w twardym, górskim, skalistym i kamienistym podłożu. Także w miejscowościach położonych w pobliżu jezior, rzek i strumieni, znacznie łatwiej będzie dotrzeć do źródła wody. Po wykonaniu specjalistycznej dokumentacji można zatrudnić profesjonalną ekipę do wiercenia studni. Jeśli znana jest lokalizacja, gdzie wykonać trzeba odwiert, prace będą szły szybko i sprawnie. Cała inwestycja w studnię i badania gruntów szybko się zwróci w najbliższej przyszłości. Dobry geodeta wykonuje profesjonalną dokumentacje gruntów.

Każdy, kto planuje wykopanie studni głębinowej na swojej działce, może i powinien poprzedzić tą inwestycję badaniami gruntu. Dzięki temu zlokalizowane zostanie najbardziej odpowiednie miejsce zasobne w wodę. Sondowanie warstw ziemi pomoże także szybko dotrzeć do podziemnego ujęcia wody pitnej. Inwestycja w badania gruntów szybko się zwróci. Woda na działce może znajdować się na różnej wysokości. Zamiast wiercić w nieznanym miejscu, lepiej mieć pewność, gdzie wykonać profesjonalny odwiert.