Trzymając w ręce telefon komórkowy czy pendrive, mało kto zastanawia się nad tym, co by było, gdyby nagle okazało się, że nie można go obsłużyć. Jednak uszkodzenia sprzętu zdarzają się na co dzień. Są one szczególnie nieprzyjemne, gdy na urządzeniu znajdowały się potrzebne dane. Na szczęście można je odzyskać, warto jednak wiedzieć, z jakim rodzajem zniszczeń trzeba się będzie mierzyć. Informacja taka może też pomóc osobom zajmującym się naprawą i odzyskiwaniem, a tym samym przyczynić się do szybszego przebiegu całego procesu.

Rodzaje uszkodzeń nośników danych

odzyskiwanie danych z pendriveZe względu na rozwijające się oprogramowanie, odzyskiwanie danych z pendrive czy komórki nie jest już niczym dziwnym. Na rynku istnieje wiele firm, które się tym zajmują i odznaczają się wysoką skutecznością. Warto jednak wiedzieć, na jakiego rodzaju uszkodzenia podatne są nasze urządzenia. Istnieją trzy główne rodzaje zniszczeń: logiczne, elektroniczne i mechaniczne. Pierwsze są spowodowane zmianami w danych zapisanych na nośniku. Powodów ich występowania może być kilka. Za podstawowe uważa się ataki szkodliwego oprogramowania, jednak nie jest to regułą. Może się też zdarzyć, że błędne używanie pewnych funkcji doprowadzi do błędu, jak na przykład nieopatrzne przeprowadzenie formatowania. Także przerwa w dostawie energii podczas działania może być jedną z przyczyn. Zniszczenia elektroniczne są wywoływane zmianami napięcia. Może dojść do jego nagłego wzrostu lub spadku podczas przerwy w dostawie prądu, lub uszkodzenia instalacji elektrycznej. Dla urządzeń zasilanych prądem o napięciu stałym może to być niebezpieczne i doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Można zabezpieczyć się przed tego rodzaju zniszczeniami, inwestując w wysokiej jakości przedłużacze i zasilacze. Ostatni typ, czyli uszkodzenia mechaniczne, jest jednocześnie najpowszechniej występującym. Przypadkowe upuszczenie urządzenia lub jego nadepnięcie może zdarzyć się każdemu. W każdym z tych przypadków warto jednak pamiętać, że przynajmniej część danych odzyskać można, korzystając z pomocy specjalistów.

Każde urządzenie elektroniczne, które składuje dane, narażone jest na różnego rodzaju uszkodzenia, które mogą uniemożliwić odczyt danych. Istnieją trzy główne typy zniszczeń, które rozróżnia się na podstawie czynnika, który do nich doprowadził. Pierwsze to logiczne, które powodują wirusy i złe użytkowanie oprogramowania. Do drugich należą wszelkie uszkodzenia spowodowane zmianami napięcia. Trzecie natomiast obejmują uszkodzenia mechaniczne różnego typu. W każdym z tych przypadków w odzyskaniu danych pomóc mogą specjalistyczne firmy.