Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na pozyskanie cennych substancji z leczniczych ziół, suszu CBD czy nawet medycznej marihuany, było ich spalanie. Podczas procesu spalania zostają uwalniane lecznicze ekstrakty, które wraz z dymem wędrują do naszych płuc. Niestety żaden dym nie jest neutralny dla naszego układu oddechowego. Chociaż dym powstający ze spalania ziół nie jest tak samo szkodliwy, jak dym papierosowy, jednak nie pozostaje obojętny dla naszego zdrowia.

Waporyzacja uchroni drogi oddechowe

waporyzatoryJak zatem, nie narażając swoich dróg oddechowych, korzystać z leczniczych właściwości ziół i suszu CBD? Zamieńmy proces spalania na zdrową alternatywę, czyli waporyzację. Co takiego kryje się pod tym pojęciem? I jak waporyzacja może wpłynąć na stan zdrowia? Waporyzacja nie jest pojęciem nowym. Od zawsze znana jest jako zjawisko fizyczne, polegające na wydzielaniu pary wodnej. Z powodzeniem można ją zatem wykorzystać do odparowywania substancji aktywnych z ziół. Jest to najzdrowsza metoda na pozyskanie tych cennych substancji, ponieważ w jej trakcie nie powstaje dym, oszczędzając dzięki temu nasze drogi oddechowe. Waporyzacja polega na ogrzaniu ziołowej mieszanki do trzykrotnie niższej temperatury, niż podczas spalania. Powoduje to odparowanie z ziół substancji aktywnych, które w postaci pary wdychamy poprzez inhalację. Sposób ten jest nie tylko zdrowszy, ale też generuje duże oszczędności. Odparowane w ten sposób substancje mają o wiele większe stężenie, niż te we wdychanym dymie podczas spalania. Dzieje się tak, ponieważ podczas spalania duża ilość substancji czynnych ulega zniszczeniu na skutek działania zbyt wysokiej temperatury. Problem ten nie pojawia się podczas waporyzacji, a co za tym idzie, jesteśmy w stanie realnie zaoszczędzić na kupnie ziołowych mieszanek. Zatem waporyzacja jest zdrowsza i wydajniejsza od klasycznego palenia. Posiada jeszcze jedną ważną zaletę – jest dyskretna. Dym wydzielany podczas palenia ma bardzo intensywny zapach i często ciężko się go pozbyć z mieszkania. Natomiast zapach wydzielany podczas waporyzacji jest dużo łagodniejszy i nie naprzykrza się otoczeniu. Nowoczesne waporyzatory są dyskretne i nieduże (bez problemu mieszczą się w dłoni). Prócz modeli przenośnych, zaopatrzonych w baterie, są również waporyzatory stacjonarne, przeznaczone do użytku domowego, wymagające podłączenia do źródła prądu. Urządzenia te spotkamy w szerokim przedziale cenowym, dlatego też każdy z powodzeniem znajdzie coś dla siebie.

Przy zakupie waporyzatora warto zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania urządzenia. Ważne aby było wykonane z materiałów odpornych na wysoką temperaturę. Uchroni nas to przed wdychaniem toksycznych oparów z nagrzewających się tworzyw sztucznych. Waporyzacja znana jest już od lat 90, a swoje początki ma w Kalifornii. Jednak, jako zdrowa alternatywa dla palenia, dopiero teraz zyskuje ogromną popularność.