Obróbka metali jest niezwykle ważna dla wielu gałęzi przemysłu. Dzięki obróbce mamy możliwość kształtować elementy maszyn i urządzeń, które są wykorzystywane w dalszej technologii, maszynach gospodarstwa domowego, samochodach, maszynach budowlanych i wielu innych. Współcześnie ważna jest także precyzja, gdyż to od niej zależy jakość wielu urządzeń.

Centra obróbcze sterowane automatycznie

centrum obróbkoweDawne maszyny do obróbki metali miały jedną wadę. Trzeba było nimi sterować ręcznie, poprzez przeszkolonych pracowników, co było nie tylko mało wydajne, ale również mniej precyzyjne. Do tego dochodzą kwestie bezpieczeństwa osób pracujących przy obróbce metalu, gdzie o wypadek nie jest trudno. Obecnie zamiast prac ręcznych wykorzystuje się roboty i sterowanie automatyczne. Wszystko to jest zawarte w maszynach numerycznych zwanych CNC, które działają w oparciu o sterowanie na podstawie otrzymanych danych komputerowych. Najbardziej złożona linia do obróbki metali to tak zwane centrum obróbkowe, które pełni rolę naprawdę złożonej linii produkcyjnej. Co wyróżnia centrum obróbkowe od innych maszyn CNC? Przede wszystkim to, że jest to urządzenie wyspecjalizowane w bardzo szerokim zakresie. W zależności od jego konfiguracji i zastosowanych wewnątrz niego robotów, potrafi ono jednocześnie wykonywać wiele prac na metalu. Czy jest to cięcie, wiercenie, frezowanie, to nie ma znaczenia, grunt, żeby odpowiedni osprzęt znalazł się w centrum obróbkowym. Całość oczywiście jest sterowana tak samo jak w każdej maszynie CNC, czyli za pomocą komputera i danych, które się tam wprowadza. Precyzja, z jaką działają te urządzenia wprawia w osłupienie. Jeśli jest to urządzenie z górnej półki to działa z dokładnością do setnych milimetra, czyli tak samo jak w zakładach tokarskich. Taka precyzja jest istotna, w szczególności dla małych przedmiotów, lub tych, gdzie wymagane jest zastosowanie jej wysokich wartości. Elementy, które wyciągamy z tej maszyny wyglądają jak idealnie wykonane dzieła sztuki współczesnej.

Operatorzy centrów sterowniczych CNC nie mogą narzekać na zarobki. Jako, że jest to coraz bardziej rozpowszechniana technologia to zapotrzebowanie na rynku jest dużo większe niż liczba wykwalifikowanych pracowników. Do tego obrabiarki CNC wymagają myślenia, dlatego na te stanowisko przyjmuje się raczej ludzi wykształconych. Nierzadko wymagane są nawet studia wyższe inżynierskie, a także ukończone odpowiednie szkolenia i kursy. CNC to drogie maszyny, dlatego nie można powierzać ich kiepskiej kadrze pracowniczej.